10/05/2012

11 Maja - Dzień Bez Śmiecienia/World Non-Waste Day

Dzień bez Śmiecenia - World non-waste Day to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”
Trafiłem do Recyklingu! – to hasło szóstej już edycji kampanii organizowanej przez Rekopol Organizacja Odzysku. Każdy z nas rocznie produkuje 300 kg śmieci - w skali całego kraju rocznie produkujemy ok. 12 mln ton odpadów z których zbierane jest selektywnie tylko 5%, a ¼ z nich to odpady opakowaniowe, które mogą zostać poddane recyklingowi. W Niemczech selektywnie zbieranych jest ok. 90%.
Chcemy podkreślać, że każdy posegregowany odpad dostaje nowe życie, a my oszczędzamy surowce. „Nie śmiecić” się nie da – odpady będą powstawały zawsze i wszędzie, - trzeba to robić w taki sposób, by jak najwięcej surowców mogło być ponownie wykorzystanych. 
  •  Z 35 poddanych recyklingowi butelek Pet można wyprodukować bluzę polar. Tworzywa sztuczne stanowią obecnie około 10% odpadów stałych. Zaledwie 15% rocznej produkcji butelek PET jest poddawane w Polsce recyklingowi. 
  • Statystyczny Polak zużywa rocznie ponad 60 kg papieru, natomiast zbiera ok. 22 kg rocznie To bardzo mało, gdyż dla porównania w Austrii, Holandii i w Niemczech odzysk przekracza 70%. Każdy papier można przetworzyć do 6 razy. 
  • Odpady szklane, mogą być w 100% odzyskane i wykorzystane. Recykling szkła można prowadzić nieograniczoną ilość razy, przeróbka 1 tony szkła pozawala ograniczyć: zużycie energii o 25-32%, zużycie wody o 50%, emisję zanieczyszczeń powietrza o 14-20%, ilość odpadów przemysłowych o 97%.
Recyklingowi możemy poddać wszystkie odpady opakowaniowe. Ze zużytego papieru –np. ze starych folderów czy dokumentów mogą powstać gazety, chusteczki higieniczne czy papier toaletowy. Tworzywo sztuczne (butelki PET czy butelki po kosmetykach czy torebki foliowe) może służyć do wyrobu nowych plastikowych opakowań czy worków na odpady czy też innych plastikowych przedmiotów, z opakowań szklanych powstają nowe słoiki czy butelki. 
Recykling to nie fanaberia ekologów, ale sposób na znaczne oszczędności energii, surowców naturalnych, ograniczenie zanieczyszczeń i zmniejszenie odpadów na składowiskach.

No comments:

Post a Comment