20/12/2011

Zasady zdrowego żywienia /10 tips to healthy eating

GoAnimate.com: 10 tips to haelthy living by ajablonska1

Like it? Create your own at GoAnimate.com. It's free and fun!

14/12/2011

Wideokonferencja o zwyczajach świątecznych/ Videoconference about Christmas customs

W dniu dzisiejszym odbyła się wideokonferencja o obyczajach świątecznych w każdym z krajów partnerskich. W wideokonferencji brali udział uczniowie ze szkół we Włoszech, Danii, Grecji i Polski. Później dołączyli również partnerzy z Anglii. Był to czas na wymianę informacji na temat zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem, śpiewanie kolęd i przekazanie życzeń noworocznych. Godzinne spotkanie upłynęło bardzo szybko w przemiłej atmosferze. Mamy nadzieję, że już niedługo odbędzie się podobne spotkanie.

01/12/2011

Lekcje o zdrowym odżywaniu / Lessons about healthy eating

W listopadzie odbyły się liczne lekcje dotyczące zasad zdrowego odżywiania. Lekcje prowadzili uczniowie najbardziej zaangażowani w projekt, przedstawiając m.in. prezentację 10 zasad zdrowego odżywiania w pigułce przygotowaną na podstawie programu edukacyjnego Jedz smacznie i zdrowo. Uczniowie m.in. pracowali w grupach, rozwiązywali krzyżówki oraz układali hasła i scenki zachęcające do zdrowego odżywania.


6

28/11/2011

Gazetki informacyjne Czy wiesz co jesz Czytaj etykiety / Do you know what you eat ? Read the labels

W listopadzie zostały przygotowane i umieszczone w gablotach na korytarzu gazetki Czy wiesz co jesz? oraz Czytaj etykiety. Pierwsza z nich omawia m.in. rolę pożywienia w organizmie, źródła i pochodzenia białek, węglowodanów, tłuszczy, błonnika, rolę wody oraz ilość energii w poszczególnych składnikach. Omówione zostały również najważniejsze pierwiastki takie jak: wapń, potas, magnez, żelazo, cynk, jod, ich źródła, na co wpływają oraz ich źródła.


Druga gazetka zachęca do czytania etykiet umieszczonych na produktach.

04/11/2011

Spotkania podsumowujące wyjazd do Carrary / Meetings ...

2 i 4 listopada odbyły się spotkania podsumowujące wyjazd do Carrary. Andżelika, Kinga, Sylwia, Marta, Asia i Janek - uczniowie biorący udział w wizycie we Włoszech - przybliżyli miejsca, które odwiedziliśmy i podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu. Wszystko było zilustrowane zdjęciami. Uczniowie klas 2 i 3 gimnazjum mieli również możliwość obejrzenia kilku prezentacji przygotowanych przez uczniów ze szkoły greckiej, które można znaleźć na stronie wiki projektu. Zachęcamy do obejrzenia pozostałych prezentacji i filmów :)

17/10/2011

12 - 16. 10. 2011 Wizyta w Carrarze/ Visit in Carrara

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
This digital slideshow created with Smilebox
W dniach 12-16. 10. 2011 roku odbyła się kolejna wizyta robocza - tym razem gościliśmy w Liceo Scientifico Statale Gugliermo Marconi w Carrarze we Włoszech. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów: z klasy 1 La - Kinga Sitkowska, Sylwia Romak, Andżelika Szyjkowka i Janek Paprzycki oraz z klasy 2 Lb - Asia Błaszkiewicz i Marta Bruzdewicz. W spotkaniu wzięli również udział: p. Anna Puchałka – nauczyciel biologii, Piotr Wiśniewski – nauczyciel geografii i Małgorzata Garkowska – koordynator projektu. Spotkanie było podsumowaniem kolejnego etapu projektu tym razem dotyczącego segregacji śmieci i recyclingu. Celem była:
1. Wymiana dotychczas opracowanych materiałów (prezentacji/filmów),
2. Przybliżenie informacji na temat energii geotermalnej,
3. Praca nad quizem dotyczącym energii, wody i recyclingu,
4. Wizyta w miejscach o szczególnym znaczeniu dla regionu wpisanych na listę UNESCO,
5. Dalsze planowanie pracy i terminów, zredagowanie krótkiego raportu, obejmującego obecne i przyszłe dokonania oraz krótką ewaluację dotychczasowych działań.
Wtorek 12 października był dla nas dniem podróży. Już na lotnisku w Mediolanie spotkaliśmy naszych partnerów z Grecji i w dalszą podróż udaliśmy się razem. Po dotarciu do Carrary na stacji czekali na nas uczniowie, rodzice i nauczyciele. Po krótkim przywitaniu Asia, Marta, Kinga, Andżelika, Sylwia i Janek udali się do mieszkań swoich włoskich kolegów. W środę rano wszyscy spotkaliśmy się w szkole, gdzie przywitali nas nauczyciele i pani dyrektor Liceo Scientifico Statale Gugliermo Marconi. Przy wejściu pojawiły się flagi krajów partnerskich. Uczniowie zwiedzili szkołę z włoskimi kolegami, zaś nauczycieli oprowadził koordynator włoski przybliżając specyfikę szkoły.
Kolejnym punktem spotkania było podsumowanie pracy nad częścią projektu dotyczącą segregacji śmieci i recyclingu. Uczniowie z poszczególnych krajów przedstawili swoje prezentacje i filmy, przybliżyli informacje na temat segregacji śmieci w swoich miastach i państwach, opowiadali o tym co robili, aby promować bardziej ekologiczny tryb życia. Wszystkie prezentacje i filmy były bardzo ciekawe i ukazywały niezwykłą kreatywność i pomysłowość uczniów. My przedstawiliśmy dwie prezentacje: Sorting rubbish out makes better future i Waste disposal oraz film Summer memorise, barbeque and recycling.
Po południu mieliśmy okazję zwiedzić Pizę. Główny deptak koło katedry jak zawsze był pełen turystów. Plac - Piazza del Duomo, zwany też Piazza dei Miracoli - plac cudów jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest też główną atrakcją Pizy. Krzywa Wieża w Pizie to tak właściwie kampanila wchodząca w skład kompleksu Campo di Miracoli. Jej budowa rozpoczęła się na początku XII w., a zakończyła w II poł. XIII w. Niestety, z powodu bagnistego terenu i obsuwaniu się gruntu, na którym ją wzniesiono, konstrukcja wieży poprzez wieki bardzo się pochyliła. Wielokrotnie próbowano wzmacniać jej podstawę oraz osuszać tutejsza ziemię, aby zapobiec jej zawaleniu. Obecnie Krzywa Wieża stanowi największą atrakcję turystyczną Pizy. W skład kompleksu Campo di Miracoli wchodzą także katedra oraz baptysterium. Wszystkie budowle wzniesiono w jednolitym, ale niezwykłym stylu architektonicznym. Nazwano go stylem romańsko - pizańskim.
W czwartek mieliśmy okazję zwiedzić okolice Larderello. Elektrownie geotermiczne pracujące w tym rejonie należą współcześnie do najbardziej znaczących na świecie pod względem mocy i produkcji energii. Widok elektrowni wyłaniającej się spośród kolejnych wzgórz jest niecodzienny dla pozbawionej przemysłu tej części Toskanii. Wznoszą się tu dwa szerokie kominy oraz rozchodzące się rurociągi prowadzące energię cieplna.
Celem wycieczki było poznanie historii tego miejsca. Wykorzystuje się tu przegrzane pary z głębi ziemi, którą przetwarza się na energię elektryczną. Już Etruskowie ze źródeł geotermalnych w Larderello wydobywali kwas borny, którego następnie używali, jako głównego składnika, do wyrobu emalii przeznaczonej do zdobienia wyrobów ceramicznych. Zakład geotermalny w Larderello był pierwszym, który produkował prąd elektryczny z energii geotermalnej. W 1818 roku Francesco de Larderel zbudował w Monte Cerboli zakład produkujący kwas borny z płynu geotermalnego. Oto w skrócie historia wykorzystania energii geotermalnej do produkcji prądu elektrycznego - w 1904 r. uruchomiono pierwszy generator. Instalacja nie była skomplikowana – para z otworu wiertniczego napędzała silnik tłokowy sprzężony z prądnicą o mocy 0,55 kW. Po kilku modernizacjach moc elektrowni wzrosła do 60 MW w 1936 r. Szczyt produkcji przypadł na 1943 r., co wywołało zainteresowanie aliantów i Larderello zostało zbombardowane. Po wojnie elektrownię odbudowano. Instalacja o mocy 543 MW działa do dzisiaj, aczkolwiek z coraz mniejszą wydajnością, gdyż ciśnienie pary spadło o prawie 30 proc. w stosunku do połowy XX w. pamiętać należy, że ogromną zaletą energii geotermalnej, w porównaniu do innych OZE jest dostępność jej zasobów bez względu na porę dnia i roku.
Najpierw zwiedziliśmy muzeum geotermii i zobaczyliśmy film o energii geotermalnej, a następnie udaliśmy się do gejzerów wyrzucających parę geotermiczną.
Po południu odwiedziliśmy park edukacyjny Monterotondo Marittimo. Park przyrody chroni florę (m.in. dąb korkowy), faunę i krajobraz, który powstał dzięki panującym tu unikalnym warunkom geologicznym i klimatycznym. W parku znajdują się charakterystyczne białe skały, które koloryzują się dzięki emisji siarkowodoru, wydobywającego się z gejzerów i powodującego zmianę wapienia w gips.
W piątek rano spotkaliśmy się ponownie w szkole, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć krótki film ukazujący historię kamieniołomów, w których od czasów etruskich wydobywa się marmur tzw. marmur kararyjski, najszlachetniejszy na świecie, przez to, że jest czysty w 99%. Marmur z Carrary już w starożytności był uważany za doskonały dzięki swemu śnieżnobiałemu kolorowi oraz łatwości obróbki. To stąd pochodzą białe marmury, których używał m. in. Michał Anioł, Filippo Brunelleschi i Giovanni Lorenzo Bernini do swych rzeźb.
O tych marmurach wspominał również w wierszu "O swej pannie” Jan Andrzej Morsztyn, pisząc „Biały jest polerowny alabastr z Karrary”. Następnie przejechaliśmy do kamieniołomów, gdzie mogliśmy na własne oczy zobaczyć białe złote Carrary – najsłynniejszy marmur na świecie. Mieliśmy okazję usłyszeć historię kamieniołomów i przypatrzeć się pracy m.in. w jaki sposób odcina się bloki skalne, po uprzednim podcięciu olbrzymią piłą (linką nabijaną diamentami). Dowiedzieliśmy się również, że nawet z błota marmurowego, odzyskuje się pył używany między innymi w kosmetyce.
Piątkowe popołudnie poświęciliśmy na spotkanie nauczycieli, analizę ankiet ewaluacyjnych, szczegółowe podsumowanie działań związanych z projektem, ewentualnych trudności, ostateczne zaplanowanie i podział zadań. Ustaliliśmy dokładny harmonogram działań, terminy przygotowania ankiet dotyczących żywienia i sposobu realizacji części projektu dotyczącego nawyków żywieniowych. W tym czasie uczniowie w pracowni informatycznej i układali quiz dotyczący wody, energii i segregacji śmieci.
W sobotę wybraliśmy się do parku La Cinque Terre. Wyjątkowe środowisko, jedyna na świecie, stworzone przez wybrzeża i morskie urwiska z zatokami i małymi plażami, tysiące kilometrów murków sygnalizujących granice między polami uprawnymi winorośli, charakterystyczna wiejskość, średniowieczne osady, sanktuaria, widokowe ścieżki nadmorskie, Cinque Terre zostały uznane przez UNESCO, Własnością światową ludzkości’ w roku 1997 i dziś stanowią Park Narodowy i Chronioną Strefę Morską. Jest to pięć małych miasteczek usadowionych na skałach, jedyne pięć miasteczek na świecie, gdzie mieszkańcy pracując przez wieku dali radę przekształcić mało urodzajny teren w wioski morskie, bogate w płodne tarasy, pełne życiodajnych roślin takich jak drzewa oliwkowe i winorośle.
Pierwsze miasteczko to Riomaggiore. Rozwijając się pionowo, osada jest usiana schodkami i wzgórkami, które znajdują się pomiędzy domami z dachami z łupka, domami pomalowanymi typowymi, liguryjskimi kolorami. Podziwiać to można niespotykane pejzaże, wsłuchać się w dźwięk fal uderzających w skały, wdychać powietrze zdecydowanie słonawe. Następnie odwiedziliśmy Manarola. To tu podziwiać można typowe tarasy z winnicami i murki z zaprawy; schodząc w stronę morza znajduje się urocze pasaże i punkty widokowe o niespotykanej piękności. Kolejna jest Corniglia. Miasteczko całkiem inne niż pozostałe miasteczka Cinque Terre, ponieważ się wznosi na szczycie przylądka na wysokości około stu metrów i opada nagle w morze. Aby dotrzeć do tego miasteczka musieliśmy wspiąć się na górkę „Ladrina” po kamiennych schodkach, w ilości 377 stopni.
Najbardziej wysunięte na zachód centrum Cinque Terre jest podzielone na dwie części przez kotlinę Świętego Krzysztofa, która oddziela część antyczną osady, charakteryzującą się rozległym centrum średniowiecznym, od nowoczesnej dzielnicy rezydencjalnej, leżącej wzdłuż plaży. Pochodzenie historyczne tej wioski sięga roku 643-go, kiedy to populacje górskie, uchodząc przed inwazjami barbarzyńców, osiedlały się nad morzem. Monterosso Vecchia zostało praktycznie zbudowane z domów-wież, wymieszanych z ciasnymi przejściami ulicznymi.
Z Włoch wyjechaliśmy bogatsi nie tylko o wiedzę na temat segregacji śmieci i recyclingu w miastach szkół partnerskich, ale mieliśmy również niezapomnianą okazję poznać dziedzictwo kulturowe i naturalne Toskanii. Jesteśmy też bogatsi o wzruszenia i emocje, jakich dostarczyła wszystkim ta niezapomniana wizyta.

28/09/2011

Czy wiesz, że ... / Do you know ...


Do you know that
- the amount of household waste produced in Poland a year equals a pyramid with a square base whose side is one kilometre long and the pyramid is the height of a 45-storey building ?
- each recycled glass bottle saves the energy used for the light of a 100-watt electric bulb in four hours ?

Do you know that
- producing a ton of paper requires the logging of 17 trees. Two million tons of paper a year are produced in Poland, which involves the logging of 34 million trees?
- the recycling of a newspaper pile the height of 125 metres allows to save a 6-metre-high pine tree?

Do you know that
- glass products, e.g. bottles, jars are 100 per cent recyclable?
- each of us throws away 56 glass containers a year that could be recycled?
- if every Pole once a year throws away a used jar of jam, 10 million kilograms of glass will pile up on the landfill?

Do you know that
- 400 million aluminium cans are used in Poland every year. They could be recycled and reused an endless number of times. Six scrap cans save the energy burnt by one litre of fuel?
- 1 litre of engine oil poured in a river or a sewage system can contaminate 1 million litres of water?
- if we put the PET bottles thrown away every year one on top of the other, they would build a 28-million-kilometre-high tower, that is 73 times the distance between the Earth and the Moon?

24/09/2011

Kręcimy film zachęcający do segregacji śmieci.../

Dziś tzn. 24 września dziewczyny z klasy 1 La i 2 Lb - Kinga, Sylwia, Andżelika i Marta wraz z p. Piotrem Wiśniewskim i p. Małgorzatą Garkowską nagrywały film zachęcający do prawidłowej segregacji odpadów. Już niedługo zaprezentują go podczas spotkania roboczego w Cararze we Włoszech.

22/09/2011

Europejski Dzień Bez Samochodu/Car Free Day

22 September 2011 is an opportunity to find another way for just one day to get around town, leave the car at home and walk, take a bus, train or cycle around town. All this is to help highlight the pollution caused by cars, not just the fumes but the whole cycle of waste and disruption, the noise, delayed journeys, the whole human misery caused by traffic congestion and car pollution. Remember - 40% of the transport sector's CO2 emissions are produced by the use of private cars in cities.
So become one of the "In town, without my car!" people on Wednesday 22 September 2011.
Europejski Dzień Bez Samochodu - obchodzony corocznie 22 września dzień jest międzynarodową kampanią podczas której centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Idea tego dnia powstała w 1998 r. we Francji. Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście.

21/09/2011

Segregujmy śmieci !

Często bez zastanowienia wyrzucamy śmieci do kosza, pozbywając się ich, ale tylko z naszego domu. Problem jednak pozostaje… W koszu na śmieci lądują odpady komunalne, m.in. resztki żywności, zepsute zabawki, stare ubrania, puszki po napojach, butelki plastikowe, gazety, woreczki plastikowe, zeszyty oraz wiele innych. Zapewne doskonale wiesz, co znajduje się w Twoim koszu. Wyobraź sobie więc, że codziennie, w każdym domu, i w każdym mieszkaniu w Twojej miejscowości, opróżniane są pojemniki na śmieci z zawartości podobnej do tej z Twojego kosza.

I co dalej?
Śmieci trafiają najpierw do zbiorczych kontenerów, a później na wysypiska odpadów, gdzie
po prostu leżą i bardzo powoli się rozkładają, ale i tak nie wszystkie ulegną rozkładowi…
Tak powstają wielkie góry odpadów. Czy tak wielkie ilości odpadów są niebezpieczne? Tak, i to nawet bardzo – zanieczyszczają nasze środowisko, wodę, glebę i powietrze!
Zanim wyrzucisz coś, co nie jest Ci już potrzebne, pomyśl… Rozdzielenie, posortowanie i wrzucenie odpadów do odpowiednich kontenerów, czyli SEGREGACJA ODPADÓW, jest naprawdę prosta i może sprawiać Ci niezłą zabawę.
Czy wiesz, że…?
- co godzinę Polacy wyrzucają 150 000 butelek z tworzyw sztucznych,
- co tydzień wyrzucają ponad 3 000 000 szklanych butelek i słoików,
- co 3 miesiące wyrzucają tyle aluminium, ile wystarczyłoby na odtworzenie wszystkich samolotów linii lotniczych.


Jeśli nigdy nie segregowałeś odpadów – SPRÓBUJ! Szybko przekonasz się, że nie poświęcasz tej czynności dużo czasu ani wysiłku. Posegregowane przez Ciebie odpady nie budują „gór śmieci”. Są ponownie wykorzystane. Chronisz w ten sposób środowisko, w którym żyjesz i którego jesteś częścią.

16/09/2011

Bierzemy udział w akcji Sprzątania Świata

W dniu dzisiejszym uczniowie klas gimnazjalnych i licealnych wzięli udział w corocznej akcji Sprzątania Świata. Tym razem posprzątali okolice naszej szkoły. Niestety mieli co robić, bo nie dbamy o to, gdzie wyrzucamy nasze śmieci. Akcja Sprzątanie Świata jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska
Clean up the World wywodzącego się z Australii.
W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy na całym świecie.
Lasy to zielone płuca świata – nie tylko wytwarzają tlen i redukują poziom dwutlenku węgla, ale także są doskonałym filtrem dla zanieczyszczeń powietrza. Ich zwarte systemy korzeniowe ochraniają glebę i zatrzymują w niej ogromne ilości wody, która jest równocześnie oczyszczana ze szkodliwych związków. Lasy magazynując wodę ograniczają ryzyko występowania powodzi oraz łagodzą klimat.
Znana jest również lecznicza funkcja lasów – mniejsza ilość bakterii na terenach leśnych i czyste powietrze są doskonałą terapią dla osób mających problemy ze zdrowiem, w szczególności z drogami oddechowymi. Sam fakt przebywania w lesie poprawia nasz nastrój, samopoczucie oraz dostarcza energii witalnej. Aby prawidłowo chronić lasy należy zabiegać zarówno o te najmniejsze zwierzęta i rośliny znajdujące się w runie leśnym (poprzez zachowanie odpowiednich warunków), jak i o te najstarsze drzewa. Pozostawienie zróżnicowanej struktury i przemyślana ingerencja człowieka pozwalają na stworzenie wszystkim organizmom odpowiednich warunków życia, w wyniku czego poprawia się zdrowotność całych kompleksów leśnych.

14/09/2011

Informacja o projekcie w roku szkolnym 2011/2012 podczas Rady Pedagogicznej

14 września 2011 r. na posiedzeniu Rady Pedagogicznej koordynator projektu Małgorzata Garkowska przedstawiła informacje na temat projektu Comenius, przybliżając plan działań na pierwszy semestr roku szkolnego 2011/2012. Przekazała informacje na temat wizyt roboczych we Włoszech i Norwegii, które są odpowiednio planowane na październik 2011r. i luty 2012r. Podany został skład uczniów i nauczycieli, którzy wyjeżdżają do Włoch.

28/06/2011

Spotkanie nauczycieli podsumowujące pracę w roku 2010/2011

28 czerwca 2011 r. odbyło się spotkanie nauczycieli pracujących w projekcie Comenius BE GLOBALLY AWARE

W programie spotkania:
1. Podsumowanie pracy w roku szkolnym 2010/2011
2. Wnioski z ankiet ewaluacyjnych uczniów i nauczycieli
3. Informacje o kolejnych etapach projektu
4. Ustalenie planu pracy na rok szkolny 2011/2012
5. Wolne wnioski

Podsumowanie pracy nad projektem w roku 2010/2011

28 czerwca 2011 r. odbyło się posiedzenie Rady Pedagogicznej, na którym zostało przedstawione sprawozdanie z realizacji projektu Comenius w roku szkolnym 2010/2011. Przypomniano m.in. skąd są szkoły partnerskie i założenia projektu. Omówione zostały wizyty robocze i działania lokalne oraz zaprezentowano produkty wypracowane podczas pierwszego roku pracy. Wszystko było zilustrowane prezentacją.

20/06/2011

Spotkania podsumowujące projekty o energii/

20 i 21 czerwca miało miejsce podsumowanie projektu edukacyjnego dotyczącego energii. Projekt nosił tytuł „Od krzesiwa do ogniwa” i był przeznaczony dla uczniów gimnazjum. Jego realizacja wpisała się w tematykę programu Comenius. Pierwszy roku realizacji programu zakładał wykonanie działań dotyczących energii w szerokim rozumieniu ze szczególnym uwzględnieniem produkcji czystej ekologicznie energii oraz sposobów jej oszczędzania.
W dniach poprzedzających zakończenie roku szkolnego młodzież gimnazjum podzielona na dwie grupy obejrzała wszystkie prezentacje i dogłębnie zapoznała się z problematyką produkcji energii, surowcami energetycznymi oraz potrzebą jej racjonalnego użytkowania.

03/06/2011

Świętujemy Światowy Dzień Ochrony Środowiska/ Celebrating World Environment Day


W piątek 3 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole przypadający na 5 czerwca Światowy Dzień Ochrony Środowiska – święto, które zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku.
W auli szkolnej spotkali się uczniowie klas 1Ga, 2Ga, 2Gb, 2Gc oraz 3 Ga. Dzień wcześniej dziewczęta z klasy 3 zawiesiły plakaty przedstawiające pojemniki do segregacji oraz informacje co możemy a czego nie możemy w nich umieszczać. Przygotowały również mini wystawę rzeźb i plakatów, w których wykorzystano tylko materiały odpadowe.

Z roku na rok produkujemy coraz więcej śmieci. Czy grozi nam mieszkanie na jednym wielkim śmietniku? Podczas realizacji projektu uczniowie m.in. szacowali ilość śmieci produkowanych w skali rodziny i miasta, opisywali zagrożenia, jakie stwarza dla środowiska gromadzenie odpadów, próbowali opracować sposoby radzenia sobie z tym problemem. Starali się również odpowiedzieć na pytania: Jak i czy mieszkańcy naszej okolicy gospodarują odpadami? Dokąd trafiają rzeczy niepotrzebne w naszej okolicy? I co dalej?, czyli co dalej dzieje się z odpadami? Jak sprawić, aby nasza miejscowość była czystsza? Obserwowali co najczęściej jest wyrzucane do kosza w ich domach i które odpady nadają się do powtórnego przetworzenia. Przyglądali się opakowaniom z tworzyw sztucznych w swoich kuchniach lub łazienkach i oznakowania różne „zielonych symboli” umieszczonych na opakowaniach. Badali również, ile miejsca można zaoszczędzić zgniatając kartoniki po sokach przed wyrzuceniem. Wyszukiwali w okolicach miejsc stwarzających zagrożenie dla środowiska (np. dzikie wysypiska śmieci) przygotowywali opisy tych miejsc i ilustrowali je zdjęciami. Swoje spostrzeżenia i badania grupy uczniów z IGa i III Ga przedstawiły w prezentacjach Gospodarka odpadami. Śmieci mniej, Ziemi lżej!.
W przerwach między prezentacjami wszyscy mieli okazję obejrzeć krótkie filmy edukacyjne – Zagrożenia Ziemi, Ty i środowisko oraz Jak działają inni, które przybliżyły uczniom tematykę troski o środowisko. Podejmowały tematykę dotyczącą zmian klimatycznych, efektu cieplarnianego, odnawialnych źródeł energii, gospodarki odpadami. Odpowiadały na pytanie jak zmniejszyć ilość śmieci oraz jak oszczędzać energię. Uczniowie z zaciekawieniem wsłuchiwali się w treści zawarte w filmach, na podstawie których rozwiązali test ekologiczny.

Drzewko Comenius zasadzone/Planting a Comenius tree

W dniu dzisiejszym przedstawiciele uczniów z klas 1, 2 i 3 gimnazjum zasadzili przed budynkiem naszej szkoły drzewko – WIERZBĘ IWĘ – Goat Willow (Salix caprea). Mamy nadzieje, że będzie one symbolem projektu Comenius. W ten sposób uczciliśmy również Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Drzewko stanowi ekologiczny akcent, który przez lata będzie nam przypominał o ochronie środowiska.
Posadzenie drzewa to jedna z najlepszych rzeczy jakie człowiek może zrobić dla siebie i całego świata. Drzewa filtrują powietrze którym oddychamy, dają cień oraz schronienie zwierzętom oraz zapobiegają degradacji gleby i zmianom klimatycznym. Warto wiedzieć, że jedno duże drzewo produkuje w ciągu 10 lat tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu 20 lat. Jednocześnie to samo drzewo potrafi przetworzyć tyle samo dwutlenku węgla, ile emitują dwa domy jednorodzinne.
Mamy nadzieję, że zasadzone drzewko wyrośnie na piękny okaz i będzie ozdobą naszej szkoły.
Salix caprea (Goat Willow, also known as the Pussy Willow or Great Sallow), is a common species of willow native to Europe and western and central Asia.
It is a deciduous shrub or small tree, reaching a height of 6-12 m, rarely to 20 m. The leaves are 3-12 cm long and from 2-8 cm wide, broader than most other willows. The flowers are soft silky, silvery 3-7 cm long catkins, produced in early spring before the new leaves appear.

01/06/2011

Zbieramy zużyte baterie / Used Batteries Campaign In Our School

31 maja dobiegł końca konkurs dotyczący zbiórki zużytych baterii i akumulatorów przenośnych pod hasłem „Z REBĄ zbieramy baterie – modernizujemy naszą szkołę” w roku szkolnym 2010/2011.
UWAGA!!! Pojemnik na zużyte baterie cały czas stoi w holu naszej szkoły!
W zbiórkę baterii szczególnie były zaangażowane klasy gimnazjalne wraz z wychowawcami. Nagrodą dla klasy, która uzbiera najwięcej baterii (w sztukach na osobę) jest dofinansowanie do wyjazdu na dwudniowe warsztaty przyrodnicze w SZKOLE LEŚNEJ NA BARBARCE we wrześniu przyszłego roku szkolnego.
Wyniki konkursu:
I miejsce – klasa 2 GA – 9 476 sztuk
II miejsce – klasa 2 GC – 4 347 sztuk
III miejsce – klasa 1 GA – 2 952 sztuk
W sumie uzbieraliśmy: 21 331 sztuk = około 380 kilogramów.
Za każdy oddany kilogram baterii przyznawany jest punkt. Punkty wymieniane są na nagrody.
Zdobyte punkty zamierzamy wymienić m. in. na model tułowia ludzkiego z wyjmowanymi wnętrznościami.

27/05/2011

Wizyta w Gminnym Składowisku Odpadów Komunalnych w Białkowie/

27 maja grupa uczniów realizujących część projektu GOSPODARKA ODPADAMI. ŚMIECI MNIEJ, ZIEMI LŻEJ ! wybrała się na ekologiczna wycieczkę na Gminnego Składowiska Odpadów Komunalnych w Białkowie. Celem wycieczki było naoczne przekonanie się, jak ogromne ilości odpadów produkuje człowiek i co się potem z nimi dzieje. Wycieczka miała uświadomić młodzieży jak ważnym tematem jest prawidłowe gospodarowanie odpadami, jakie odpady powinny trafić do pojemnika z odpadami zmieszanymi, a co powinno być zbierane selektywnie.

Samochód, który przywiezie odpady jest ważony. Pracownicy rozdzielają odpady zgodnie z ich ponownym wykorzystaniem. Na składowisko trafiają bowiem również szkło, butelki plastikowe, kartony po mleku i sokach, makulatura, puszki, które można ponownie przetwarzać. Są one rozdzielane, odpowiednio zgniatane i pakowane. Następnie mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda plac składowania odpadów. Śmieci, które nie nadają się do recyklingu (czyli ponownego wykorzystania), są dokładnie ugniatane i przysypywane warstwami piasku.
Dyrektor składowiska p. Czesław Boroński wyjaśnił nam podstawowe pojęcia i definicje takie jak: odpad, odpad komunalny, odpad niebezpieczny, odpad ulegający biodegradacji. Przedstawił również rodzaje i ilości odpadów przyjętych do składowania na wysypisku, rodzaj i ilości powstających odpadów komunalnych i innych na terenie miasta i gminy oraz plany gospodarki odpadami.

19/05/2011

Wizyta w oczyszczalni ścieków/

Dnia 19 maja uczniowie trzecich klas Gimnazjum, pod opieką nauczycieli biologii - Anny Puchałki i Anny Borkowskiej, udali się na wycieczkę edukacyjną do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Golubiu-Dobrzyniu. Wycieczka była zwieńczeniem cyklu zajęć związanych z zanieczyszczeniem środowiska i sposobami jego ochrony. Dzięki uprzejmości pracowników uczniowie zwiedzili oczyszczalnię oraz zapoznali się z procedurą przyjmowania oraz technologią oczyszczania ścieków pochodzących z terenu miasta.
Trzecioklasiści odwiedzili również laboratorium kontrolujące stan jakości ścieków i czystości wody po zakończonej technologii oczyszczania. Celem wycieczki było podniesienie świadomości ekologicznej i kształcenie postawy prośrodowiskowej uczniów gimnazjum.